"MEV : Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi"
NORM KADRO DANIŞMANLIĞI

 

NORM KADRO DANIŞMANLIĞI

 

İşletmelerde kullanılan en önemli kaynakların başında insan kaynağı gelmektedir. Doğru yerde doğru insan kaynağını kullanmak ne kadar önemliyse, gerekli sayıda insan kaynağını bulundurmak da o kadar önemlidir.  Norm kadronun yapılmadığı iş süreçlerinde, verimliliği etkileyen çok önemli kayıplar yaşanır. Örnek verilecek olursa; aşırı iş yükü ve buna bağlı olarak yaşanan gerginlik ve stres, bunu takiben işin kalitesiyle ilgili problemler, ya da işin tamamlanma süresindeki gecikmeler, yönetici ve çalışanlar arasındaki çatışmalar, fazla mesai maliyetleri sayılabilir.

İş süreçlerinde gerekli çalışan sayısından daha fazla kaynak kullanmakta, işletmelere önemli maliyetler getirmektedir. Atıl kapasitenin yaratmış olduğu ekonomik ve psikolojik kayıpları da ciddiye almak gerekir. İşletmelerimizde karşılaşılan en önemli problemlerin başında süreçler arası norm kadro dengesizliği gelmektedir. Bir süreçte iş yüküne göre eleman sıkıntısı yaşanırken, bir diğer süreçte atıl kapasite taşınabilmektedir. Bunun temel kaynağı norm kadro çalışmalarının bilimsel temellere dayanmıyor olmasıdır.

 

Yapılması öngörülen norm kadro danışmanlığı ile amaç, bilimsel verilerden yararlanarak süreç ve görev odaklı en uygun çalışan sayılarını belirlemektir.

EĞİTİM TAKVİMİ

2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
< Temmuz 2018 >


© MESS Eğitim Vakfı, 2008 Tüm haklar saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.